Akademia SIP dla szkół i placówek oświatowych 2024

Akademia SIP dla szkół i placówek oświatowych jest cyklem szkoleń prowadzonych przez praktyków, najlepszych ekspertów w dziedzinie prawa pracy, w tym Karty Nauczyciela, bezpieczeństwa pracy, psychologii oraz społecznego nadzoru nad warunkami pracy skierowanych do zakładowych społecznych inspektorów pracy ze szkół i przedszkoli. Organizatorem cyklu jest Fundacja Akademia Społecznej Inspekcji Pracy. Program jest wynikiem rozwinięcia i usystematyzowania wieloletnich szkoleń prowadzonych dla społecznych inspektorów pracy i członków związków zawodowych oraz dostosowania ich treści do potrzeb i oczekiwań SIP w placówkach oświatowych. Za cel Akademii przyjęto wzmocnienie efektywności społecznej kontroli warunków pracy oraz ochrony praw pracowniczych. Drogą do realizacji powyższego celu jest doskonalenie SIP poprzez stopniowe podnoszenie poziomu ich wiedzy oraz umiejętności, aby umożliwić im efektywną realizację ustawowych zadań oraz skuteczne wpływanie na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy w placówkach i ochronę uprawnień pracowniczych. Warto zaznaczyć, że realizując szkolenia ogromny nacisk kładziemy na wymianę informacji pomiędzy społecznymi inspektorami z różnych zakładów pracy, co umożliwiła dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, a także innowacjami i dobrymi praktykami w poprawianiu stanu bhp oraz ochronie praw pracowniczych.

W ramach cyklu zaplanowano dwa szkolenia rozłożone w czasie:

  • Wiosna 2024 – szkolenie podstawowe,
  • Jesień 2024 – szkolenie zaawansowane z warsztatami praktycznymi.

Pierwsze, szkolenie podstawowe, odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2024 r. w Łodzi. Czas szkolenia to 7 godzin szkoleniowych (5,5 godziny zegarowej). Skierowane jest do nowo wybranych społecznych inspektorów pracy, pełniących po raz pierwszy kadencję w służbie SIP. Podczas szkolenia omówione zostaną tematy dotyczące podstaw prawnych funkcjonowania SIP, praw i obowiązków społecznych inspektorów pracy, w tym w szczególności sporządzania rocznego planu działań SIP, sprawozdania z działalności oraz formułowania zaleceń i uwag, a także współpracy SIP z zakładowymi organizacjami związkowymi oraz instytucjami zewnętrznymi, w tym ponadzakładowa działalność SIP. 

Szkolenie zaawansowane z warsztatami praktycznymi odbędą się w dniu 21 października 2024 r. w Łodzi. Czas trwania to 8 godzin szkoleniowych (6 godzin zegarowych). Szkolenie skierowane jest do uczestników szkolenia podstawowego oraz do społecznych inspektorów pracy, którzy brali już udział w naszych szkoleniach w latach ubiegłych, bądź pełnią kolejną kadencję w służbie SIP. Podczas szkolenia omówimy najnowsze zmiany w prawie pracy, w tym w prawie oświatowym, obowiązujące przepisy bhp w szkołach, proces prowadzenia kontroli przez społecznego inspektora pracy, metodykę badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz wypadków uczniów, a także metody i dobre praktyki w prewencji wypadkowej. W ramach części warsztatowej, podczas pracy w grupach, uczestnicy nabędą umiejętności praktycznych, niezbędnych w przypadku udziału w zespole badającym okoliczności i przyczyny wypadków. Udział w drugim, zaawansowanym szkoleniu z cyklu „Akademia SIP” jest także szansą na zapoznanie się z przykładami projektów realizowanych przez doświadczonych społecznych inspektorów pracy, innowacji oraz dobrych praktyk w sukcesywnym poprawiania stanu bhp w zakładach oraz ochronie praw pracowniczych. Podczas szkolenia głos zabiorą m.in. laureaci etapu krajowego Konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”, wyróżnieni przez Głównego Inspektora Pracy. Co więcej, w ramach grupowych dyskusji, uczestnicy szkolenia wraz z prowadzącymi szkolenie ekspertami postarają się na bieżąco odpowiadać na Wasze pytania i rozwiązywać problemy pojawiające się podczas pełnienia tej, jakże trudnej funkcji społecznej.

Po zakończeniu cyklu dwóch szkoleń, obejmującego 15 godzin szkoleniowych, uczestnicy otrzymają imienne certyfikaty z wyszczególnieniem tematów oraz czasu szkolenia.

Uwaga, jeśli jesteś społecznym inspektorem pracy z firmy usługowej lub produkcyjnej, bądź zakładu pracy innego niż placówki oświatowe, szkoły, przedszkola, bursy, ośrodki specjalne to zapraszamy na oddzielny cykl trzech szkoleń pn. Akademia SIP 2024.

Oprócz cyklu stacjonarnych szkoleń w Łodzi zapraszamy także do udziału w szkoleniach wyjazdowych. Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem ofert szkoleń wyjazdowych dla SIP oraz związków zawodowych zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej biuro@akademiasip.pl.

Wykładowcy:

Ekspert prawa pracy,

doktor nauk humanistycznych w zakresie zarządzania i jakości, ze specjalnością zarządzanie zasobami ludzkimi. Wykładowca akademicki, prowadzi zajęcia m.in. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziale Studiów Stosowanych Uniwersytetu WSB Merito w Łodzi oraz w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Prezes Akademii Społecznej Inspekcji Pracy, Rzecznik Stowarzyszenia Forum SIP, członek Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Forum SIP.

Doświadczenie nabywał w biurach kadr największych spółek sektora transportu kolejowego i energetycznego, a także w Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie zajmował się programami prewencyjnymi PIP, w tym prowadzeniem szkoleń oraz udzielaniem porad prawnych społecznym inspektorom pracy i członkom związków zawodowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze społecznym nadzorem nad warunkami pracy, w szczególności działalnością SIP. Współtworzył i redagował dziesiątki artykułów publikowanych w monografiach i czasopismach, głównie dotyczących Społecznej Inspekcji Pracy.

Psycholog,

doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, wykładowca w Zakładzie Psychologii Pracy, Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kadr, Przewodnicząca Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Specjalizuje się w tematyce dotyczącej psychologii zachowań bezpiecznych, kultury bezpieczeństwa pracy, postaw wobec bezpieczeństwa. Od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu psychologii bezpieczeństwa, wdraża procesy Behaviour Based Safety w organizacjach, prowadzi diagnozy kultury bezpieczeństwa.

Współtworzyła i redagowała blisko 10 monografii. Jest autorką ponad 70 artykułów publikowanych w monografiach, czasopismach polskich i zagranicznych, z czego ponad 40 dotyczy zagadnień psychologii zachowań bezpiecznych, kultury i klimatu bezpieczeństwa oraz możliwości kształtowania właściwych zachowań w środowisku pracy. Opracowała narzędzia do diagnozy kultury bezpieczeństwa pracy oraz postaw wobec bezpieczeństwa, po które to narzędzie sięga dziś wiele firm i korporacji. Jest również współautorką precyzyjnie dopracowanego Kwestionariusza do diagnozy kultury bezpieczeństwa osobistego jednostki.

Uczestnicy panelu wymiany doświadczeń,

Cenieni w środowisku, doświadczeni społeczni inspektorzy pracy z dużych zakładów, m.in. laureaci etapu krajowego Konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”, wyróżnieni przez Głównego Inspektora Pracy.


Informacje organizacyjne:

Koszt udziału w cyklu dwóch szkoleń: podstawowym i zaawansowanym wraz z warsztatami praktycznymi (15 godz. szkoleniowych): 699,- zł netto.
Cena obejmuje: udział w zajęciach szkoleniowych, materiały dydaktyczne, wydanie imiennych certyfikatów potwierdzających udział w szkoleniu, serwis kawowy wraz z poczęstunkiem.
Zgłoszeń należy dokonać do dnia 9 kwietnia 2024 r.

Rejestracja odbywa się poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy: